zastřešená pergola

Zajímalo Vás někdy jak a kde vlastně pergoly vznikly? Nebo se jen chcete inspirovat pergolami z různých historických období? Podívejte se na stručnou historii pergol.

 

Pergola je venkovní konstrukce skládající se z podpěrných a na nich položených horizontálních trámů. Architektonický princip je to velmi jednoduchý, jde o architráv, který je známý už od pravěku. Pergoly jsou dekorativní i funkční prvek. Slouží k zastínění nebo alespoň zjemnění dopadajícího slunečního svitu a vytváří tak prostor vhodný k letnímu posezení. Zastřešené pergoly kryjí i před deštěm a zvětšují obyvatelný prostor.

 

Antika

Pergoly a stavby jim podobné byly vždy oblíbené. Kolonáda (zastřešená chodba se sloupořadím, například na náměstí sv. Petra ve Vatikánu) nebo zelené tunely (tunel vytvořený jen z větví a listů rostlin) jsou již dlouho stanovené architektonické prvky a pergola s nimi jde a vždy šla ruku v ruce. Pergoly byly známé už ve starověkém Egyptě a byly hojně používány v antickém Římě. Je ale důležité zmínit, že kvůli své konstrukci ze dřeva a jen občasně z kamene se spousta, ne-li většina pergol nedochovala. I tak si ale můžeme představovat pergoly ve starověkém Římě, vedle mramorových soch zářícími svými barvami (věděli jste, že antické sochy byly ve skutečnosti barevné?).

Důvod vzniku byl velmi prostý. Pergola chrání před přímým slunečním svitem. Tím, že se jedná o jednoduchou konstrukci se tak více kultur nezávisle na sobě dostalo k pergole nebo stavbě pergole podobné.

Renesance

Renesanční architektura byla inspirována antickým Řeckem a Římem. Dává tedy smysl, že se pergola za doby renesance znovu stala oblíbenější. Oblíbená byla především mezi bohatějšími Italy jako prvek ve vinici. Vinná réva se plazila i po pergole, a navíc přinášela místo odpočinku před italským sluncem.

Od 18. století k počátku 20.

Oblíbenost pergoly začala s nástupem romantismu upadat. Romantismus je více dynamický a klade důraz na sílu a velikost přírody. Zelené tunely se staly rozšířenější pro svůj přírodní vzhled. V 19. století se ale pergola znovu začala rozšiřovat, tentokrát po Anglii. Nejčastějším materiálem byla cihla. Na počátku 20. st. hnutí Arts and Crafts oživilo pergoly naplno. Arts and Crafts byla reakce na průmyslovou revoluci a odcizení umění velkovýrobou. Znovu byl kladen důraz na individuální kousky.

Moderní pergoly

Moderní pergoly se dělají ze dřeva, laminátu, CPVC nebo hliníku. I když jsou dřevěné pergoly stále hojně rozšířené, alternativní materiály jako je například právě hliník jsou lehčí na údržbu a navíc levnější – staly se tak oblíbenější. Hliníkové pergoly navíc nepotřebují každoroční nový nátěr. Díky levnějším materiálům se pergoly rozšířily i dále než mezi ty nejbohatší a více lidí si tak může užívat jejich výhody. Vynález plastu taky umožnil pergolu zastřešit bez ztráty na světle.

 

Pergoly obstály zkoušce času a stále jsou velmi častou přístavbou. Slouží jako útočiště, jako dekorace a jako zvednutí hodnoty pozemku. Máte zájem o vlastní pergolu nebo přístřešek? Prohlédněte si galerii realizací nebo nás pro bližší informace kontaktuje na čísle 777 118 639, na emailové adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo prostřednictvím kontaktního formuláře.

 

O společnosti ALUMINPER s.r.o.

Jungmannova 153/12
779 00 Olomouc-Hodolany
IČO: 07091613 | DIČ: CZ07091613
zapsaná na vložce C 74469 vedené u Krajského soudu v Ostravě

Schůzku v kanceláři je třeba předem domluvit.

Poptávky
777 118 639

Technické dotazy
775 487 935

© 2024, ALUMINPER, s.r.o.. Veškerá práva vyhrazena. Tento web vytvořila StaWEBnice.

Nejlevnější hliníkové pergoly na trhu

Garantujeme vám nejnižší cenu na trhu na hliníkové zastřešení terasy, parkovacího stání, vchodových dveří nebo jiného přístřešku z hliníkových profilů. Zašlete nám aspoň přibližné rozměry a my vám obratem zašleme nezávaznou cenovou nabídku.